Віртуальна подорож «Магія замків України»

Замки, палаци, фортеці – чи не найцікавіші об’єкти, які залишила Україні бурхлива історія. Їх більше сотні, але таких, які відповідають нашому уявленню про замок, залишилось небагато. Решта впали у військових баталіях, інших не пошкодували людина і час. На щастя, в Україні збереглися замки і фортеці, які зачаровують своєю красою та казковістю. Незважаючи на минулі буремні століття, їх потужні мури витримали, вистояли, щоб донести до нас дух давніх віків.

Тож, друзі, вирушаємо у подорож чарівним минулим!

СТАРИЙ ЗАМОК або ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ЗАМОК (м. Тернопіль)

Старий замок у Тернополі – цінна пам’ятка ХVІ ст. До сьогодні збереглися його нижні стіни товщиною більше чотирьох метрів. Укріплення збудував коронний гетьман Польщі Ян Тарновський. Поруч із замком проходив південно-східний кордон Польського королівства, тому будівля чимало разів зазнавала нападів турків та кримських татар. Мури замку ставали надійним захистком для жителів Тернополя під час ворожих облог. Споруда була кілька разів повністю зруйнована, але щоразу відновлювалася.

ОЛЕСЬКИЙ ЗАМОК (смт Олесько, Львівська область)

На високому пагорбі, схили якого піднімаються над заболоченими луками річки Ліберція, самотньо височіє могутня твердиня – Олеський замок. Багата історія замку починається ще в 1327 році – саме тоді з’явилися про нього перші згадки. Через своє місцезнаходження на кордоні між Польщею та Литвою замок часто переходив із рук у руки: то поляків, то українців, то литовців.

Вже у другій половині XV століття замок втрачає значення оборонної споруди і перетворюється на резиденцію магнатів. Твердиня набуває рис житлової споруди з елементами італійського Відродження.

Пізніше замок стає власністю українського магнату Івана Даниловича, завдяки якому було гармонійно поєднано оборонні стіни з новозбудованими спорудами. У 1681 році замок бере у свої руки польський король Ян Собеський. Він ремонтує його й добудовує господарські приміщення. Особливо важким періодом для замку було XIX століття. Але, наче казковий фенікс, він поставав з руїн, постійно відроджуючись. Сьогодні замок відреставрували і повернули йому той вигляд, який він мав у XVII столітті.

ПІДГОРЕЦЬКИЙ ЗАМОК  (ПідгірціЛьвівська область)

Підгорецький замок – пам’ятка архітектури епохи Ренесансу, що поєднує розкіш палацу та бастіонні захисні споруди. Будувався він у 1635-1640 роках архітектором Андреа дель Акава за участю інженера Гійома де Боплана на замовлення тодішнього власника Підгорець коронного гетьмана Речі Посполитої Станіслава Конєцпольського.

 За свою красу і розкіш цей замковий комплекс отримав назву «Галицький Версаль», і не даремно – один тільки вигляд його фасаду захоплює подих.  В ансамбль, крім замку, входять заїжджий двір XVIII ст., костел середини XVIII ст. (архітектор К. Римлянин), парк, який належить до пам’яток садово-паркового мистецтва державного значення.

СВІРЗЬКИЙ ЗАМОК (селище Свірж Львівська область)

Свірзький замок направду є одним з найромантичніших середньовічних замків України, датований XV ст. Витончений взірець оборонної архітектури вже декілька століть поспіль милується своїм романтичним відображенням в озерних водах з мальовничого пагорбу.

На перший погляд він як невеличкий палац: гармонійні архітектурні форми, ошатна зовнішність з елегантним поєднанням білих стін із пурпурною даховою черепицею. А колись ця романтична на вигляд будівля змогла двічі вистояти проти нападу турків і врятувати велику частину місцевої громади.

ЖОВКІВСЬКИЙ ЗАМОК (Жовква Львівської області)

Пам’ятка архітектури епохи ренесансу . Побудували замок на замовлення Станіслава Жолкевського в 1594–1606 роках як оборонну споруду. Замок витримував облоги, хоча кілька разів його здобували козаки. Наприкінці XVII століття замок  був улюбленою резиденцією польського короля Яна ІІІ Собеського, за якого і  пережив період найбільшого розквіту. Сучасного вигляду замок набув внаслідок багатьох перебудов та недбалого ставлення протягом XIX—XX століть. Нині замок реконструюють, проте для огляду відкрита лише його частина — внутрішнє подвір’я та музей.

Внесений до Державного реєстру національного культурного надбання України під № 1928 (385/0).

ЗАМОК ПАЛАНОК  (Мукачеве, Закарпатська область)

Посеред широкої рівнини, якою є долина річки Латориці, в південно-західній частині Мукачевого, одиноко височіє гора. Верхівку гори увінчують башти старовинного замку. Туристи люблять приїжджати сюди, щоб помилуватися мальовничими краєвидами. Замок має багату історію. За роки свого існування він встиг побувати столицею Трансильванії, військовими казармами і навіть в’язницею для в’язнів Австро-Угорської імперії.

Русини-українці, угорці, валахи, австрійці та інші народи протягом майже тисячі років історії фортеці проливали піт та кров у її могутніх стінах. Сотні штурмів та облог пережив Паланок. Безліч разів змінював він своїх власників, добудовувався і перебудовувався.  Нині це, безперечно, один з найвідоміших українських замків – доглянутий, музеєфікований, із купою сувенірних лавок, кав’ярнями, винними підвалами.

ЗАМОК ШЕНБОРНІВ (с. Карпати Мукачівського району)

Серед карпатських живописних гір розташувався один з найгарніших і найромантичніших палаців України – мисливський палац графів Шенборнів (1890р.). Він подібний до замку в Польщі, де кількість кімнат відповідає кількості днів у році, та замку в Німеччині, на якому кількість веж відповідають кожному місяцю в році. Замок Шенборнів також є унікальним, адже тут є 365 вікон, які відповідають кількості днів у році, 52 кімнати та 52 димарі відображають кількість тижнів у році, а 12 входів відповідають кількості місяців у році.

ЛУЦЬКИЙ ЗАМОК (ЗАМОК ЛЮБАРТА)

Ніхто не може достеменно сказати, скільки років замку, адже задовго до побудови мурованої твердині тут вже були дерев’яні укріплення, які називали дитинцем. Перебудови дитинця в цеглі ініціював князь Любарт Гедимінович. Саме тому замок часто називають замком Любарта.

Протягом всього часу він був релігійним, політичним та адміністративним осередком. Тут була резиденція самого князя, знаходилася державна канцелярія, відбувалися суди. Тодішній Луцьк можна було сміло назвати столицею.

За свою історію замок досить зрідка переживав військові дії. Одна з найзапекліших битв відбулася під час Луцької війни 1431 року, коли польське коронне військо оточило Луцьк. Оборонці замку у відчаї катапультували трупи тварин через мури, деморалізуючи ворога. Тоді поляки так і не змогли взяти Луцьк і відступили назад.

Замок зберігся майже у первісному вигляді, адже не використовувався для оборони ще з початку 17-го століття.  Тут протікало спокійне життя королівських канцлерів, урядовців, суддів та духовенства.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s